kolarstwo górskie

Coś się kręci w Bielsku-Białej

Kolarze wrócili w glorii chwały z Akademickich Mistrzostwach Świata i czas ponownie mocniej nacisnąć na pedały. W Bielsku-Białej rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim.  Organizatorem zawodów jest AZS Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. 

Od 14 do 16 czerwca na Pogórzu Śląskim o trofea walczyć będą specjaliści w kolarstwie górskim. W imprezie weźmie blisko 180 osób z 48 uczelni. W tym gronie nie zabraknie uczestników Akademickich Mistrzów Świata w kolarstwie rozgrywanych niedawno na Kostaryce. Na listach startowych znajdują się: Kinga Żur (AWF Kraków), Piotr Kryński (WANS Białystok) i Mateusz Szyszko vel Chorąży z Uniwersytetu Warszawskiego. Dwóch medali zdobytych przed rokiem w AMP będzie bronić będzie też jego koleżanka z uczelni – Antonina Białek, a sam uniwersytet będzie bronić tytułu drużynowego.

Zawody odbywać będą się na Błoniach, czyli terenie rekreacyjnym położonym w urokliwej części miasta, u podnóża Koziej Góry. Rywalizacja odbywać będzie się w jeździe indywidualnej na czas (jedno okrążenie) i wyścigu ze startu wspólnego. Trasa zawodów będzie prowadzić na rundzie liczącej około trzy kilometry i prowadzącej fragmentami tras Enduro Trails. Ma być to trasa kręta, miejscami trudna technicznie i z pewnością widowiskowa. Przewyższenie wynosić ma 140 metrów.

– Pierwszy raz w historii Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie MTB odbędą się w Bielsku-Białej i chcemy. żeby zawody miały należytą oprawę. Mamy tu piękne tereny do organizacji tego typu zawodów i część osób pewnie już kojarzy nasze górskie trasy rowerowe. Spodziewamy się wysokiego poziomu zawodów, bo pojawią się też członkowie Akademickiej Reprezentacji Polski. Warunki pogodowe też mają dopisać – powiedział Grzegorz Miedziński, organizator imprezy.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i Uniwersytet Bielsko-Bialski. Partnerami wydarzenia są Urząd Miasta Bielsko-Biała, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Województwo Śląskie.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.

Foto: OKAPI Studio Live

AMP 2024 w kolarstwie górskim – harmonogram:

14 czerwca 2024 [piątek]
10:00 – trening na trasie (z zabezpieczeniem)
11:30 – ceremonia otwarcia
12:00 – start wyścigu indywidualnego na czas kobiet
13:10 – dekoracja kwiatowa kobiet
13:30 – start wyścigu indywidualnego na czas mężczyzn
15:00 – dekoracja kwiatowa mężczyzn

15 czerwca 2024 [sobota]
10:00 – start wyścigu B mężczyzn
12:00 – start wyścigu kobiet
14:00 – start wyścig A mężczyzn
16:00 – dekoracja zwycięzców