Akademickie Mistrzostwa Polski
Końska dawka emocji na koniec maja
Dziesiąty raz z rzędu uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie przyjadą do Radzionkowa, żeby walczyć o medale. Zawody odbędą się w dniach od 28 do 31 maja. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Tu z pewnością nikt nie będzie grał na jedno kopyto. Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie wystartuje blisko 165 uczestników z 54 uczelni. Chociaż jeździectwo jest sportem dostępnym dla każdego, zgłoszonych panów można policzyć jedynie na palcach obu dłoni. Tradycyjnie zmagania rozgrywane będą w dwóch konkurencjach: skokach i ujeżdżeniu. Wszystko odbędzie się z podziałem na kategorie profi i amator. Zależy on od rodzaju posiadanej licencji zawodniczej.
– To jest tak naprawdę jedyna impreza w kraju, która ma taki podział, ale to też czyni ją bardzo wyjątkową. W mistrzostwach mogą wystartować osoby, które na co dzień nie są zawodnikami, i to wpływa też na tak wysoką frekwencję. Trudno byłoby znaleźć taki uniwersalny poziom dla wszystkich, żeby zachować duże zainteresowanie i żeby wszystko było fair. Różnica między skokami na poziomie jednego metra dla amatorów a skokami na poziomie 130 cm dla profi to jak przesiąść się z Formuły 3 do Formuły 1. Niby jest to podobne, ale przeskok ogromny – mówi Mateusz Cichoń, współorganizator zawodów.
Złotego medalu w klasyfikacji generalnej bronić uczelni będzie Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Powtórzyć sukces z ubiegłego roku indywidualnie w kategorii amator, w ujeżdżeniu może Maria Kaźmierczak, studentka Politechniki Łódzkiej. Natomiast w skokach profi poprawić rezultat może Maryna Hilla, która ostatnio cieszyła się ze srebra.
– Sport akademicki ma swoje prawa i co jakiś czas dochodzi do wymiany uczestników. Tak będzie też w tym roku, bo z tego co wiem, większość złotych medalistek z ubiegłego roku obroniła już swoje prace. Dlatego kolejni uczestnicy będą mieli swoje szanse na podium i zobaczymy, kto wykorzysta okazję. Warto pamiętać, że nawet znani zawodnicy z aren ogólnopolskich na Akademickie Mistrzostwa Polski nie przyjeżdżają z podstawowymi końmi, ale z takim drugim zestawem. To powoduje, że wszystko może się różnie potoczyć – dodaje współorganizator zawodów.
Na uczestników Akademickich Mistrzostw Polski czeka memoriałowa nagroda przypominająca o historii AZS. Osoba, która wygra kombinację, otrzyma nagrodę im. Heleny Bujwidówny – zawodniczki AZS Kraków, dla którego zdobyła najwięcej medali jako wioślarka. Była ona też założycielką wielu klubów jeździeckich, w których propagowała sport, głównie wśród kobiet.
Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie odbędą się na terenie Klubu Jeździeckiego Lider. Początek zawodów w piątek o 8:30. Ceremonia otwarcia nastąpi o 19. Po niej organizator przewiduje konkurs hobby horse. Zakończenie zmagań w niedzielę 31 maja około godziny 16.
Organizatorem zawodów jest AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Honorowy patronat nad imprezą objęli rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz marszałek województwa śląskiego – Wojciech Saługa. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.