Akademickie Mistrzostwa Świata

Cel to kolejny medal

W odległych Indiach zakończy się sezon Akademickich Mistrzostw Świata. Trafić w dziesiątkę, a później na podium będą chcieli uczestnicy zmagań w strzelectwie sportowym. W Nowym Delhi zobaczymy 13 studentów i studentek z Polski. 

Po sześciu latach przerwy o medale Akademickich Mistrzostw Świata ponownie zmierzą się najlepsi studenci sportowcy, których atutem jest dobre skupienie i jeszcze lepsza precyzja. Ostatnie zawody tej rangi odbyły się w 2018 roku w Malezji, a Polska wywalczyła tam dwa medale: złoto i srebro w drużynie. Najlepsi byli wtedy Włosi z 11 medalami na koncie w tym pięcioma złotymi. Dwa lata później zawody miały odbyć się w czeskim Pilznie, jednak zostały odwołane z powodu pandemii Covid-19.

W tych okolicznościach szansą do sprawdzenia swoich sił przez ekspertów od strzelectwa były Letnie Uniwersjady w Neapolu w 2019 roku i w Chengdu w 2023 roku. W Chinach w trafianiu do tarczy Indie radziły sobie wzorowo, zdobywając aż 12 medali (w tym 8 złotych). Dla porównania studenci z Polski wywalczyli brąz w pistolecie szybkostrzelnym. Dlatego teraz przed swoją publicznością Hindusi mogą być głównymi faworytami zawodów.

– Od dwóch-trzech lat strzelectwo w Azji poszło bardzo do przodu. Jakby tak popatrzeć na wyniki z mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, to widać, że Indie i Chiny dominują. Miejscowa strzelnica spełniać będzie wszystkie wymogi, bo rozgrywane są tam Puchary Świata. Widać, że oni bardzo inwestują w ten sport zarówno pod względem sprzętowym jak i naukowym – opowiada Jan Kowalewicz, trener karabinu.

Impreza odbędzie się na strzelnicy Dr Karni Singh. Udział w zawodach wezmą przedstawiciele 25 państw w tym: USA, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Turcji czy też Chin. Zmagania rozgrywane będą w 16 konkurencjach, jednak nie we wszystkich reprezentanci Polski wezmą udział.

W harmonogramie Akademickich Mistrzostw Świata znajdziemy m.in karabin dowolny 3×20 strzałów, karabin pneumatyczny, pistolet sportowy 30+30, pistolet pneumatyczny 60 strzałów, pistolet szybkostrzelny 2×30 strzałów, trap czy też skeet oraz rywalizację drużynową.

W kadrze wybierającej się do Indii znajdziemy uczestników ostatniej uniwersjady: Julię Piotrowską, Maję Jarosińską, Julię Mikołowską, Jakuba Rosę czy też Filipa Wagnera. Będą też medaliści Akademickich Mistrzostw Polski z Maciejem Kowalewiczem i Dominiką Skarupską. Przed nimi szansa na zdobycie setnego medalu dla Polski w tym roku na międzynarodowych arenach akademickich. Do tej pory ich koledzy i koleżanki z Akademickiej Reprezentacji Polski wywalczyli 99 krążków, wliczając zawody rangi Akademickich Mistrzostw Świata, Akademickich Mistrzostw Europy i Akademickich Igrzysk Europejskich.

– Chcielibyśmy przywieźć medal indywidualnie i drużynowo. Uważam, że jesteśmy w stanie to strzelić, tylko czasem bywa różnie w tym sporcie. Ostatnio na mistrzostwach świata z juniorami też byłem pewien, że zdobędziemy medal, ale nie udało się. Dwa tygodnie później zawodnicy przyjechali do kraju i strzelili swoje życiówki. Czasem coś nie zagra, jest gorsze samopoczucie czy dyspozycja dnia, nie taka amunicja albo obiekt. Na wynik składa się wiele czynników – dodaje trener Jan Kowalewicz.

Akademickie Mistrzostwa Świata w strzelectwie sportowym odbędą się w dniach 9-13 listopada. Ceremonia otwarcia imprezy zaplanowana jest na 8 listopada o godzinie 12:30 czasu polskiego. Wcześniej odbędą się sesje treningowe, tak by uczestnicy zapoznali się z obiektem. Każdego dnia odbywać będą się po 2-3 finały.
Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka Reprezentacja Polski – strzelectwo sportowe (Nowe Delhi 2024) 

Julia Piotrowska (klub: WKS Śląsk Wrocław / uczelnia: AWF Wrocław):
karabin pneumatyczny, karabin dowolny 3×20, karabin pneumatyczny mix

Julia Mikołowska (CWZS Zawisza / UMK Toruń CM Bydgoszcz)
karabin pneumatyczny, karabin dowolny 3×20

Dominika Skarupska (Gwardia Zielona Góra / Uniwersytet Zielonogórski)
karabin pneumatyczny, karabin dowolny 3×20, karabin pneumatyczny mix

Maja Jarosińska (Gwardia Zielona Góra/ Uniwersytet Zielonogórski)
Pistolet sportowy 30+30, Ppn 60, Ppn 60 MIX

Jakub Rosa (Gwardia Zielona Góra / Uniwersytet Zielonogórski)
Pistolet szybkostrzelny 2×30, Pistolet pneumatyczny 60

Maciej Kowalewicz (Gwardia Olsztyn / Politechnika Gdańska)
karabin pneumatyczny, karabin dowolny 3×20

Michał Chojnowski (Kaliber Białystok / Politechnika Białostocka)
karabin pneumatyczny, karabin dowolny 3×20,  karabin pneumatyczny mix

Wiktor Sajdak (TKS LOK Tarnów / WSB Merito Bydgoszcz)
karabin pneumatyczny, karabin dowolny 3×20

Filip Wagner (Grunwald Poznań / Uniwersytet Ekonomiczny Poznań)
pistolet szybkostrzelny 2×30, Pistolet pneumatyczny 60

Jakub Czekaj (Wawel Kraków / Uniwersytet Rolniczy Kraków)
Pistolet pneumatyczny 60 strzałów, Pistolet pneumatyczny 60 strzałów MIX

Mateusz Łakomy (Legia Warszawa / Akademia Sztuki Wojennej Warszawa)
Trap 125

Alan Łapiński (Diana Poznań / Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
Trap 125

Wiktoria Włodarczyk (Śląsk Wrocław / Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Skeet 125