Akademickie Mistrzostwa Polski

UW Warszawa najlepszy w AMP w brydżu sportowym

To było prawdziwe święto szlachetnej gry w karty, czyli brydża sportowego. W Szczecinie zakończyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski i poznaliśmy najlepszych zawodników oraz drużynę w naszym kraju! W turnieju par i teamów zwyciężyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, który ponadto triumfował w klasyfikacji generalnej AMP.

W tym roku turniej finałowy odbył się w Szczecinie, a jego organizatorem był AZS Uniwersytet Szczeciński. Jak podkreślał Paweł Stężała z zarządu KU AZS US, brydż sportowy to nie jest wcale losowa gra w karty, jak może wydawać się laikom. Szczęście oczywiście też jest ważne, ale ta dyscyplina wymaga odpowiednich umiejętności. Bardzo istotna jest w niej współpraca i trzeźwość umysłu. – Warto też dodać, że dwadzieścia procent zawodników to zazwyczaj pracownicy naukowi, a nie studenci, co ciężko spotkać w innych dyscyplinach Akademickich Mistrzostw Polski – zaznaczał Stężała. – Dlatego mamy też graczy, którzy mają po 40-50 lat, a czasem i więcej. W tym roku grał z nami nawet Witold Bielecki, były rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Do Szczecina przyjechało blisko 200 zawodników z 23 uczelni, ale tylko najlepsi mogli wyjechać z medalami AMP. Krążki rozdawane były w dwóch turniejach: par oraz teamów. Pierwszy z nich rozpoczęto już w piątek, a całe zawody odbywały się w systemie pięciu sesji po 10 rozdań. W szóstej sesji zaplanowano natomiast finały A (1-10), B (11-20) oraz C (pozostali uczestnicy). – Poziom sportowy był naprawdę wysoki, bo przyjechali do nas naprawdę mocni zawodnicy. Szczecin leży dość daleko od innych uczelni, dlatego jeśli ktoś już się do nas wybierał, to z dużymi zamiarami – podkreślał Stężała.

W sobotę dokończono turniej par, a ostatecznie po łącznie rozegranych aż 60 rozdaniach Akademickimi Mistrzami Polski zostali Piotr Jasiński i Maksymilian Grochowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Duszakowi i Filipowi Parolowi z Politechniki Warszawskiej, a na najniższym stopniu podium stanęli Monika Skrobacz i Adam Najdecki, czyli reprezentanci Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Zwycięstwo zawodników UW to żadne zaskoczenie, bo już we wcześniejszych edycjach również zdobywali medale – mówi Stężała, który… sam wystartował w zawodach i z Wojciechem Bendarowiczem zajął czwarte miejsce. – Nie udało się obronić brązowego medalu, a zabrakło nam trochę szczęścia. Ale czwarta pozycja na tak wielu zawodników i tak daje dużą satysfakcję.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w brydżu sportowym w Szczecinie
Klasyfikacja generalna
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Politechnika Łódzka
Turniej par
1. Piotr Jasiński i Maksymilian Grochowski (Uniwersytet Warszawski)
2. Piotr Duszak i Filip Parol(Politechnika Warszawska)
3. Monika Skrobacz i Adam Najdecki (Uniwersytet Rzeszowski)
Turniej teamów
1. Uniwersytet Warszawski 1 (Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Jakub Andruszkiewicz, Konrad Majewski)
2. Politechnika Łódzka Black (Bartosz Bejenka, Tomasz Krym, Jakub Janasiak, Dariusz Syncerek)
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 1 (Marta Ziętal, Maciej Kędzierski, Paweł Skrzypek, Jakub Lenkiewicz)