Snowboard

Mistrz świata podwójnie złoty!

Mistrz świata podwójnie złoty

Oskar Kwiatkowski, mistrz świata w gigancie równoległym, nie miał sobie równych podczas Akademickich Mistrzostw Polski w snowboardzie, który były rozgrywane w Białce Tatrzańskiej. Student AWF Katowice zdobył dwa złote medale w slalomie i banked slalomie. – Aż łezka kręci się w oku, że to moje ostatnie takie mistrzostwa – nie ukrywał po startach Kwiatkowski. Wśród kobiet triumfowały Maria Bukowska-Chyc i Joanna Zaryczny z AWF Kraków, a najlepszymi uczelniami snowboardowych AMP-ów zostały UJ Kraków i AGH Kraków.

Obecność aktualnego mistrza świata na największej, sportowej imprezie akademickiej w Polsce była dużym zaskoczeniem. Kwiatkowski, student Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, pierwotnie miał w planach inne starty, ale niesprzyjająca aura wpłynęła na zmiany w kalendarzu najlepszych snowboardzistów.

– W Suchem mieliśmy mieć Puchar Europy, ale finalnie odwołano go, więc fajnie było trochę się odciąć wystąpić w Białce Tatrzańskiej, zwłaszcza że mam do niej 15 minut z domu. Wiadomo, że dużym zawodom towarzyszy presja, a podczas AMP-ów mamy luźniejszą otoczkę. Wszyscy dzielimy pasję do deski i jest o czym rozmawiać. Fajnie było znów się spotkać z kolegami i poprzybijać piątki – mówił Kwiatkowski, który w czwartek i piątek w Białce Tatrzańskiej niepodzielnie rządził na trasach w slalomie i banked slalomie. Olimpijczyk z Pjongczangu i Pekinu triumfował w obu konkurencjach, zdobywając tym samym kolejne medale AMP. – To był mój dopiero trzeci start w AMP-ach, wcześniej byłem w 2021 roku w Wiśle i w 2022 roku w Szczawnicy – przypomniał 27-letni student Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, który w swojej kolekcji ma również medale uniwersjady w Ałmatach i Krasnojarsku. – Aż łezka kręci się w oku, że to mój ostatni start w AMP-ach, to naprawdę niesamowita impreza – podkreślał Kwiatkowski.
Wśród kobiet błyszczały za to reprezentantki Polski z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Czwartkowy slalom wygrała Maria Bukowska-Chyc. a w piątek triumfowała Joanna Zaryczny. Druga w obu konkurencjach była natomiast Olga Kaciczak (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

W klasyfikacji generalnej AMP w snowboardzie w Białce Tatrzańskiej zwyciężyły dwie małopolskie uczelnie. Wśród kobiet wygrał Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, zaś u panów najlepsza była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Łącznie w dwudniowych mistrzostwach wzięło udział blisko 280 osób z 40 uczelni.

– Trochę było problemów i zamieszania w związku z przeniesieniem AMP-ów do Białki, ale finalnie wszystko odbyło się w dobrych, narciarskich warunkach. Zawodnicy nie mogli narzekać na brak śniegu. Wyjątkowo dobrze była zbudowana trasa banked slalomu, uczestnicy nie mogli się jej nachwalić. Duża w tym zasługa Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Tatrzańska. Świetnie też się złożyło, że w naszych AMP-ach uczestniczyła duża część kadry narodowej w slalomie i freestyle’u, to z pewnością podniosło prestiż zawodów – relacjonował Aleksander Fangor, prezes AZS Uniwersytetu Śląskiego, organizatora AMP w snowboardzie w Białce Tatrzańskiej.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w snowboardzie w Białce Tatrzańskiej

Kobiety

Klasyfikacja generalna
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Warszawski
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Wyniki indywidualne
Slalom – 1. Maria Bukowska-Chyc (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), 2. Olga Kaciczak (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), 3. Maja Ożóg (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
Banked slalom – 1. Joanna Zaryczny (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), 2. Olga Kaciczak (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), 3. Agnieszka Troszok (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Mężczyźni

Klasyfikacja generalna
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Politechnika Warszawska

Wyniki indywidualne
Slalom – 1. Oskar Kwiatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), 2. Michał Lachowicz (Politechnika Warszawska), 3. Radosław Marcinkowski (Uniwersytet Warszawski)
Banked slalom – 1. Oskar Kwiatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), 2. Jakub Luboński, 3. Patryk Urbański (obaj Akademia Górniczo-hutnicza w Krakowie)

Lista uczelni biorących udział w AMP w snowboardzie w Białce Tatrzańskiej
 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Bielsko-Bialski
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie