Jest nowa Kronika AZS

Fot. Ewa Milun-Walczak

Prawie 450 stron, kilkudziesięciu autorów tekstów i kilkudziesięciu autorów zdjęć, ponad osiem miesięcy pracy, niezliczona liczba sukcesów i medali w środku – to Kronika AZS za rok 2022.

To najobszerniejsza z dotychczasowych Kronik. W 2022 roku kalendarium wydarzeń i sukcesów z udziałem AZS powiększyło się bowiem o dwa duże działy: Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi. To głównie za ich sprawą w porównaniu do Kroniki AZS za rok 2021 jest o 50 stron więcej.

Kalendarium, w którym chronologicznie opisano najważniejsze imprezy i największe osiągnięcia, jest jedną z kilku głównych części Kroniki. Duży dział poświęcony jest podsumowaniu Akademickich Mistrzostw Polski, sporo miejsca zajmują też strony lokalne. To na nich Organizacje Środowiskowe AZS mogły się pochwalić tym, co robią, podziękować swoim dobroczyńcom i wyróżnić swoje największe gwiazdy.

Dzięki nowym imprezom rozrosła się też część poświęcona akademickiemu sportowi osób niepełnosprawnych, która nabrała nowych barw. Jest wspomnienie azetesiaków, którzy odeszli od nas w 2022 roku. Swoje miejsce mają też ośrodki AZS, nasi partnerzy i patroni oraz programy europejskie.
Fot. Ewa Milun-Walczak
– Na kolejnych stronach kroniki znajdziemy dziesiątki zwycięzców bliskich naszej społeczności. Dla wielu z nich to dodatkowa laurka za wiele lat pracy, wysiłku, zaangażowania. To nasza wspólna, fantastyczna historia i wizytówka. Wygrywa AZS, wygrywa sport akademicki, a po igrzyskach w Łodzi możemy spojrzeć w przyszłość przez różowe okulary – napisał Prezes AZS, Alojzy Nowak, który jak zwykle rozpoczyna każdą Kronikę AZS.

To właśnie dzięki łódzkiej imprezie okładka Kroniki ma kolor magenty. Gwiazdą wydania jest zaś Aleksandra Kałucka – specjalizująca się w we wspinaczce na czas zawodniczka AZS ANS Tarnów, która w 2022 roku zdobyła akademickie mistrzostwo Polski, Europy i świata, dokładając do tego szereg sukcesów na poziomie wyczynowym.

To m.in. o jej wyczynach jest Kronika, na którą złożyło się dzieło rekordowej liczby osób. Lista autorów tekstów obejmuje ponad 60 nazwisk, a autorów zdjęć jest prawie 100! Nad całością czuwał zespół redakcyjny, któremu przewodził koordynator projektu – wiceprezes AZS ds. rozwoju, Mariusz Walczak. Wszystkim, którzy nawet w najmniejszym stopniu przyczynili się do jej powstania, serdecznie dziękujemy, zachęcając jednocześnie do zaangażowania przy następnych edycjach.

Kronika AZS 2022 już teraz dostępna w wersji on-line, a już niebawem będzie dystrybuowana wśród jednostek AZS. W swoim pakiecie znajdzie ją też każdy uczestnik Gali i Kongresu Sportu Akademickiego 2023.