wioślarstwo

Poziom może być wyższy niż na Uniwersjadzie

Chociaż rok akademicki dobiegł końca, to zmagania studentów-sportowców dopiero nabierają tempa. W Rotterdamie odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata w wioślarstwie. O medale dla Polski powalczy 27 zawodniczek i zawodników. 

Po kilku latach przerwy rywalizacja na torze regatowym wraca do Europy. Gospodarzem ostatnich imprez najważniejszych dla wioślarzy były Chiny. W 2018 roku w Szanghaju rozegrano poprzednie Akademickie Mistrzostwa Świata. Pięć lat później w Chengdu odbywała się Letnia Uniwersjada, podczas której nasi wioślarze wywalczyli trzy złote i dwa brązowe krążki. Same zmagania wioślarzy o medale AMŚ sięgają historią aż 1984 roku. W przeszłości zawody dwa razy rozgrywane były też w Poznaniu.

W dniach od 3 do 6 od lipca na torze Willem-Alexander Baan rywalizować będą setki sportowców z 26 państw w tym Australii, Niemiec, Włoch, RPA, Kanady, USA oraz oczywiście gospodarze. Impreza ma być głównym punktem całego tygodnia zawodów odbywających się na torze regatowym i będącym zakończeniem akademickich zmagań wioślarskich w Holandii.

W programie mistrzostw znajdzie się po 7 konkurencji kobiecych i męskich takich jak: jedynka, dwójka podwójna, dwójka bez sternika, czwórki bez sternika, ósemka, jedynka wagi lekkiej, dwójka podwójna wagi lekkiej oraz czwórka mieszana.

– Praktycznie w każdej konkurencji, w której bierzemy udział, liczymy na medale. Mamy kilka składów, które są zbliżone do tych, które wezmą udział miesiąc później w młodzieżowych mistrzostwach świata. Mierzymy wysoko w dwójce podwójnej, ale w jedynce mamy Piotra Płomińskiego, który jest mistrzem świata do lat 23. Ten rok jest specyficzny, bo w teorii Akademickie Mistrzostwa Świata stoją nieco niżej w hierarchii od Uniwersjady, ale poziom zawodów może być nawet wyższy niż w Chengdu. Wszystko przez igrzyska, bo będą zawodnicy, którzy nie dostali się swoich krajach do reprezentacji jadącej do Paryża. Reprezentanci takich krajów jak Niemcy czy Włochy nawet jak przegrali walkę o skład olimpijski, to mogą prezentować wysoki poziom – mówi Rafał Dziekoński, jeden z trenerów Akademickiej Reprezentacji Polski.

W 2018 roku złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata zdobywała Katarzyna Wełna, która wywalczyła kwalifikację na igrzyska olimpijskie do Paryża. Teraz u progu swoich karier o medale powalczą kolejni uczestnicy zawodów. W składzie Akademickiej  Reprezentacji Polski znajdziemy też bardziej utytułowanych medalistów wspomnianej uniwersjady w Chengdu.

Z zawodników, którzy stawali na najwyższym stopniu podium w Chinach przed rokiem, wystartują: złota medalistka w jedynce, wielokrotna medalistka AMP Zuzanna Jasińska (Politechnika Wrocławska), zwycięzcy w dwójce podwójnej Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) i Bartosz Bartkowski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), którzy tym razem zmienili zwycięski skład i każdy z nich popłynie w innej konkurencji. O medal walczyć będzie też Jakub Woźniak (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) ze składu złotej czwórki mieszanej, który tym razem popłynąć ma w dwójce.

– Faktycznie to będzie mój debiut w konkurencji 4xMix, a właściwie debiut całej osady. Jesteśmy nowym, młodym składem nastawionym na wspólny cel, czyli zwycięstwo. Znamy już część naszych przeciwników. Będą to m.in. reprezentanci: Włoch, Niemiec czy Republiki Południowej Afryki. Ciężko w tym momencie określić faworytów. Prawdopodobnie w zeszłym tygodniu wszyscy, tak jak i my, po raz pierwszy usiedli razem w łodzi, zatem największe znaczenie będzie miało, to kto lepiej wykorzystał ten czas – ocenił Krzysztof Kasparek, akademicki wicemistrz Europy z ubiegłego roku i dwukrotny triumfator AMP.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w wioślarstwie: 

Dominika Gałka (uczelnia: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu / klub: AZS UMK Toruń)
Julia Hakobyan (UMK Toruń / AZS UMK Toruń)
Zuzanna Jasińska (Politechnika Wrocławska / Pegaz Wrocław)
Barbara Jęchorek (Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego / Posnania Poznań)
Wiktoria Kalinowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie / AZS AWF Warszawa)
Weronika Kaźmierczak (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu ZWKF w Gorzowie Wlkp. / AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Anna Khlibenko (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku / AZS AWFiS Gdańsk)
Zuzanna Lesner (AWF Gorzów Wlkp. / AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Rozalia Linowska (AWFiS Gdańsk / AZS AWFiS Gdańsk)
Anna Potrzuska (AWFiS Gdańsk /AZS AWFiS Gdańsk)
Jessika Sobocińska (Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego / Posnania Poznań)
Kinga Stałęga (UMK Toruń / AZS UMK Toruń)
Gabriela Stefaniak (Uniwersytet Gdański / AZS AWFiS Gdańsk)
Bartosz Bartkowski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy / Wisła Grudziądz)
Jakub Byczek (AWF Gorzów Wlkp. / AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Konrad Domański (WSG Bydgoszcz / WTW Warszawa)
Emilian Jackowiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu / Posnania Poznań)
Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu / AZS UMP Poznań)
Tomasz Lewicki (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy / Bydgostia Bydgoszcz)
Cezary Litka (WSG Bydgoszczy / Posnania Poznań)
Kacper Mickiewicz (UKW Bydgoszcz / Zawisza Bydgoszcz)
Piotr Płomiński (WSG Bydgoszcz / WTW Warszawa)
Bartłomiej Sopoński (UKW Bydgoszcz / BTW Bydgoszcz)
Szymon Stankiewicz (Politechnika Gdańska / GKW DRAKKAR)
Oskar Streich (UMK Toruń / AZS UMK Toruń)
Szymon Tomiak (Politechnika Poznańska / Posnania Poznań)
Jakub Woźniak (WSG Bydgoszcz / KW 1904 Poznań)