Akademickie Mistrzostwa Polski

Badmintonowy kwiecień

Już w najbliższy weekend Łódź będzie stolicą badmintona w studenckim wydaniu. Szesnaście zespołów zmierzy się w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski, który po trzyletniej przerwie zorganizuje AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 
 
– Bardzo się cieszymy, że możemy gościć uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie, tym bardziej że areną zmagań będzie nowo wyremontowana hala Centrum Sportu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. 6 Sierpnia – z entuzjazmem przyznaje Filip Tomasiak, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 
Faworytów do zwycięstwa należy upatrywać w zespołach, które okazały się najlepsze w turniejach półfinałowych. W strefie północnej triumfowała Politechnika Gdańska przed Vistulą Warszawa i Uniwersytetem Warszawskim, zaś na południu wygrał AWF Katowice przed AWF Wrocław i AGH Kraków. Tytułu akademickich mistrzów Polski bronią badmintoniści Politechniki Gdańskiej, którzy pokonali w finale drużynę AWF Katowice, zwycięzców z 2022 roku. O czołowe lokaty chcą powalczyć gospodarze.  
 
– Jako zespół chcemy dobrze zaprezentować się przed własną publicznością i dołożyć malutką cegiełkę punktową do klasyfikację uczelni medycznych AMP. Bardzo byśmy chcieli w tym roku awansować do ćwierćfinałów i będziemy o to walczyć do ostatniej lotki Filip Tomasiak zapowiada Hanna Szymańska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, promująca tegoroczny finał na plakacie.
 
AZS UMed Łódź badmintonem stoi – dla organizatorów finał AMP to jeden z kilku turniejów w tej dyscyplinie, których są gospodarzem tej wiosny.
 
– Ten miesiąc to dla nas "badmintonowy kwiecień", ponieważ na naszej hali odbywają się aż trzy imprezy badmintonowe. W pierwszy weekend rozgrywaliśmy Turniej Badmintona o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, w najbliższy zaplanowano finał AMP, a w kolejny - Medyczny Puchar Polski. To jednak finału AMP nie możemy doczekać się najbardziej. Nasza reprezentacja zmierzy się w turnieju z zawodnikami z innych uczelni z całej Polski. Jestem przekonany, że czeka nas udany turniej – dodaje Tomasiak.
 
Rozgrywki finałowego turnieju AMP rozpoczną się w sobotni poranek od meczów w fazie grupowej. Na godzinę 11:00 zaplanowano uroczyste otwarcie AMP. Faza pucharowa odbędzie się w niedzielę, a jej kulminacyjnym punktem będzie finał o godzinie 15:00.
 
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Tekst: Aleksandra Leszczyńska
Finał AMP 2024 w badmintonie - grupy
 
Grupa A
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Politechnika Śląska w Gliwicach
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
4. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
 
Grupa B
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Wrocławska
3. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 
Grupa C
1. Politechnika Gdańska
2. Uniwersytet Warszawski
3. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
4. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 
Grupa D
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
4. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie