pilka reczna

AWF Warszawa i Politechnika Opolska najlepsze w Polsce

Wiele emocji, piłka ręczna na wysokim poziomie i niemal perfekcyjna organizacja – tak można podsumować turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn, który odbył się w Opolu. Złote medale odebrały szczypiornistki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz zawodnicy Politechniki Opolskiej.

Tradycyjnie już finały Akademickich Mistrzostw Polski odbyły się na bardzo wysokim poziomie, zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Do Opola przyjechały zespoły, w których nie brakowało zawodniczek i zawodników, którzy na co dzień występują w ligowych zespołach. To gwarantowało dużo emocji na boisku. Co więcej, rywalizacja odbyła się w aż czterech halach: Toyota Park, Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym, hali Politechniki Opolskiej, a przede wszystkim przepięknej Stegu Arenie, gdzie na co dzień odbywają się wielkie imprezy i mecze. Zadbano również o uroczyste otwarcie imprezy.— To duże przedsięwzięcie. W finałach kobiet i mężczyzn bierze udział blisko 500 osób, więc jest to ogromna logistyka, żeby wszystkich zakwaterować, wyżywić, zorganizować pamiątki. Trzeba wszystkiego dopilnować, ale nie udałoby się to gdyby nie nasi działacze, pracownicy biura, którzy są zaangażowani w całe przedsięwzięcie. My zaczęliśmy myśleć o tej imprezie już w lutym! — podkreśla Magdalena Plaskota, dyrektor biura AZS Politechniki Opolskiej, organizatora turnieju.

W rywalizacji kobiecej w pierwszym półfinale zmierzyły się zawodniczki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z kolei w drugim meczu o finał Uniwersytet Gdański grał z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ostatecznie pierwszy z meczów zakończył się wynikiem 30:17 dla stołecznego zespołu, a drugi 19:18 dla katowiczanek i w ten sposób poznaliśmy finalistów turnieju żeńskiego.

Ostatecznie najlepsze okazały się zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, które w finale pokonały Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach 29:28, ale dopiero po rzutach karnych! Podium uzupełniły szczypiornistki Uniwersytetu Gdańskiego – one z kolei wygrały z Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie 21:14.

— Szczęście w końcówce było po naszej stronie. Zawsze z Katowicami mamy zaciętą rywalizację i często przegrywałyśmy z nimi w półfinale. Doskonale się więc zrewanżowałyśmy. Ten finał zapamiętam na długo, bo to było moje drugie złoto, ale też ostatnie AMP-y. Zawsze to była fajna zabawa i odskocznia od ligi, więc będzie mi tego trochę brakowało — mówi OIga Lewandowska z AWF Warszawa.
Równie dużo emocji było w turnieju męskim. W niedzielny poranek w półfinałach UMCS Lublin zagrał z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a Politechnika Opolska zmierzyła się z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Do finału ostatecznie awansowały UMCS (wygrał 30:18) oraz reprezentanci gospodarzy (zwycięstwo 21:16).

Akademickimi mistrzami Polski w piłce ręcznej zostali gracze gospodarzy, czyli Politechniki Opolskiej, którzy w finale pokonali Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej 18:16.. Na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – oni w meczu o brązowy medal wygrali z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 28:19.

Warto dodać, że najlepsi zawodnicy turnieju otrzymali wyjątkowe nagrody. Wyróżnienie  im. Jadwigi Grotowskiej – przedwojennej hazenistki AZS Warszawa, która zginęła w obozie w Majdanku, zostało przyznane Aleksandrze Sójce z AWF Katowice. Z kolei nagrodę im. Andrzeja Koniarka, propagatora piłki ręcznej, wychowawcy wielu zawodników i trenerów, Członka Honorowego AZS otrzymał Michał Milewski z Politechniki Opolskiej.

— Finał był ciężki, drużyna z Lublina postawiła nam solidne warunki. Co prawda w połowie meczu mogliśmy mieć już wszystko pod kontrolą, ale bramkarz rywali niesamowicie bronił. Ten turniej będę dobrze wspominał z wielu powodów: zarówno walki, jak i superatmosfery w naszej drużynie. Uwielbiam AMP-y, jestem praktycznie na nich co roku i często udaje nam się wygrywać — podsumował MVP zawodów.

Organizatorem wydarzenia był AZS Politechniki Opolskiej. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

WYNIKI FINAŁÓW AKADEMICKICH MISTRZOSTW POLSKI W PIŁCE RĘCZNEJ:

TURNIEJ KOBIET:
Mecz o 11. miejsce:
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – Uniwersytet Rzeszowski 19:12
Mecz o 9. miejsce:
Uniwersytet Szczeciński – Politechnika Łódzka 19:21 (po rzutach karnych)
Mecz o 7. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie – Politechnika Gdańska 19:22
Mecz o 5. miejsce:
Uniwersytet Radomski – Uniwersytet Śląski w Katowicach 27:12
Mecz o 3. miejsce:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie – Uniwersytet Gdański 14:21
Finał:
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 29:28 (po rzutach karnych)

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1.Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
3. Uniwersytet Gdański
4. Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
5. Uniwersytet Radomski
6. Uniwersytet Śląski w Katowicach
7. Politechnika Gdańska
8. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
9. Politechnika Łódzka
10. Uniwersytet Szczeciński
11. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
12. Uniwersytet Rzeszowski
13-16 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Opolska, Politechnika Wrocławska

TURNIEJ MĘŻCZYZN:
Mecz o 11. miejsce:
Politechnika Rzeszowska – Politechnika Gdańska 29:25
Mecz o 9. miejsce:
Politechnika Warszawska – Uniwersytet Zielonogórski 17:22
Mecz o 7. miejsce:
Akademia Tarnowska – Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie 28:27
Mecz o 5. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – Uniwersytet Warszawski 26:37
Mecz o 3. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 19:28
Finał:
Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie – Politechnika Opolska 16:18

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Politechnika Opolska
2. Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
4. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
5. Uniwersytet Warszawski
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
7. Akademia Tarnowska
8. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
9. Uniwersytet Zielonogórski
10. Politechnika Warszawska
11. Politechnika Rzeszowska
12. Politechnika Gdańska
13-16 Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski

Maciej Nowocień