futsal

Ambicji nie zabraknie

Brązowe medalistki Akademickich Mistrzostw Świata w futsalu sprzed dwóch lat liczą na powtórzenie swojego sukcesu, a nawet jego poprawę. Polki udają się w daleką podróż do Szanghaju. W grupie zmierzą się z mistrzyniami świata – Portugalią i Nową Zelandią. 

Futsal należy do jednych z najpopularniejszych sportów akademickich. Do jego rozwoju na uczelniach przyczyniło się wielu pasjonatów, ale też możliwość startu na międzynarodowych turniejach. Pierwsze Akademickie Mistrzostwa Świata odbyły się dokładnie 40 lat temu Brazylii, gdy nie było jeszcze ujednoliconych przepisów. Panie o to trofeum rywalizują dopiero od 2010 roku. To właśnie żeńska drużyna zdobyła jedyny medal dla Polski w historii futsalowych Akademickich Mistrzostw Świata.

W 2022 roku w meczu o brąz Polki pokonały Nową Zelandię aż 5:0. Teraz z drużyną z Pacyfiku zmierzą się już w fazie grupowej, a ich rywalkami będą także aktualne akademickie mistrzynie świata – Portugalki. W grupie A zagrają natomiast Brazylijki, Chinki, Ukrainki oraz Niemki. Po dwa najlepsze zespoły awansują do kolejnej rundy.

– Z pewnością to będzie bardzo trudna grupa, bo zagramy z mistrzyniami świata. Pamiętam, że dwa lata temu w finale stawiałem bardziej na Brazylijki, ale te zespoły różniły detale. Oczywiście naszym celem będzie awans i zrobimy wszystko, żeby zdobyć medal. Szkoda, że na ostatniej prostej wycofała się drużyna Arabii Saudyjskiej, bo zawsze lepiej byłoby rozegrać więcej spotkań i to też dla nas byłby taki egzotyczny rywal – mówi Wojciech Weiss, selekcjoner futsalistek jadących na Akademickich Mistrzostwa Świata.

Akademicka Reprezentacja Polski do turnieju przygotowuje się, trenując w Pruszkowie.  Zespół ma mało czasu, żeby się zgrać, bo do Szanghaju wybiera się całkiem nowa drużyna. Z ekipy, która dwa lata temu zdobyła medal, pozostały tylko trzy zawodniczki: Anna Chóraś (BTS Rekord Bielsko-Biała), Zuzanna Sawicka (Red Devils Chojnice) i Paula Zawistowska (AZS UAM Poznań). W składzie nie brakuje za to medalistek tegorocznych AMP w futsalu i piłce nożnej na czele z Anną Laskowską, która dla UAM Poznań wywalczyła brąz w hali i złoto na trawie (w drugim z tych turniejów zostając zresztą najlepszą bramkarką).

– Na pewno nie zlekceważymy żadnej drużyny, bo większość ekipy jest nowa i nie wiem nawet, czy znają wynik meczu z Nową Zelandią. Tu nie może być miejsca na jakąś taryfę ulgową, zwłaszcza że gramy z nimi drugi mecz i może on być decydujący. Czasu na wspólne treningi mamy mało, bo zaplanowane mamy tylko cztery jednostki. W tym samym czasie pierwsza reprezentacja wyjeżdża na turniej, a tam też było kilka dziewczyn, które mogły tu zagrać. Uważam jednak, że mamy bardzo silny zespół i z każdym treningiem dziewczyny coraz lepiej się rozumieją. Czasami może zabraknie nam zgrania, ale nie zabraknie nam ambicji – dodaje szkoleniowiec, który jest jednocześnie trenerem głównej reprezentacji Polski.

Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu potrwają od 10 do 16 czerwca. W swoim pierwszym meczu Polki zagrają z Portugalkami. Mecz ten odbędzie się w poniedziałek o godzinie 12:30 czasu polskiego. Dwa dni później o tej samej porze nasze studentki zmierzą się z Nową Zelandią. Mecze o medale rozegrane będą 16 czerwca.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Foto: Ewa Milun-Walczak

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w futsalu:
Natalia Majewska (uczelnia: UAM Poznań / klub: BTS Rekord Bielsko Biała)
Anna Laskowska (UAM Poznań / AZS UAM Poznań)
Paula Zawistowska (Uniwersytet Gdański / Red Devils Chojnice)
Zuzanna Sawicka (AWF Poznań / AZS UAM Poznań)
Maja Szydełko (AWF Poznań / AZS UAM Poznań)
Alicja Grzybowska (UAM Poznań / AZS UAM Poznań)
Zuzanna Maronde (AWF Kraków / KS Uniwersytet Jagielloński)
Emilia Jarzyna (UAM Poznań / AZS Uniwersytet Warszawski)
Maja Rojek (Politechnika Krakowska / Słomniczanka Słomniki)
Maja Stopka (AWF Katowice / TS ROW Rybnik)
Anna Chóraś (AWF Katowice / BTS Rekord Bielsko-Biała)
Aleksandra Kaim (MUP Oświęcim / BTS Rekord Bielsko-Biała)
Maja Rębiś (Uniwersytet Warszawski / AZS Uniwersytet Warszawski)
Zuzanna Golińska (AWF Warszawa / AZS AWF Warszawa)