Akademickie Mistrzostwa Polski

Aerobik znów zawitał do Łodzi

Ponad 110 studentek i studentów z 15 uczelni powalczy o medale Akademickich Mistrzostw Polski w aerobiku sportowym, które w piątek i w sobotę zostaną rozegrane w Łodzi. Gospodarzem imprezy, podobnie jak przed rokiem, jest AZS Politechniki Łódzkiej, a areną zmagań będzie Zatoka Sportu.

– Cały nasz zespół organizacyjny od ponad tygodnia czuje olbrzymie podniecenie i euforię w związku ze zbliżającymi się Akademickimi Mistrzostwami Polski w aerobiku sportowym. W zeszłym roku debiutowaliśmy w organizacji zawodów w tej dyscyplinie i można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia – przyznaje Marcin Nadratowski, wiceprezes AZS Politechniki Łódzkiej. – Już wtedy wiedzieliśmy, że będziemy wnioskowali o organizację mistrzostw w kolejnym roku i cieszymy się, że ponownie będziemy mieli okazję poczuć ten niepowtarzalny dla innych dyscyplin klimat. Udowodnimy, że nie trzeba jechać na Ibizę, by bawić się przy rytmicznej i żywiołowej muzyce w sportowym towarzystwie – dodaje.

Rywalizacja w ramach AMP w aerobiku odbędzie się w pięciu konkurencjach: jedynkach kobiet, jedynkach mężczyzn, duetach, trójkach i teamach.
W ostatnich trzech edycjach bezkonkurencyjni byli reprezentanci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i bez wątpienia także w tym roku będą jednymi z faworytów do medali. O wysokie lokaty powinni powalczyć studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy w poprzednich dwóch sezonach zajmowali miejsca w czołowej trójce w klasyfikacji końcowej. Powrót na podium w „generalce” jest także marzeniem gospodarzy.

Wśród zgłoszonych do udziału w AMP nie brakuje medalistów z poprzednich lat. W rywalizacji solistek i solistów wystartują kilkukrotni akademiccy wicemistrzowie Polski w tej konkurencji – Sandra Seweryn z UŚ Katowice oraz Alessio del Frate z AWF Kraków. Na listach startowych znajdują się także brązowi medaliści sprzed roku – Aleksandra Mikołajczyk (GUM Gdańsk) i Bartosz Milczarek (UW Warszawa). Sukces sprzed roku w duecie będą chciały powtórzyć Małgorzata Komorowska i Malwina Plak (PŁ Łódź) czy Paulina Jaskółowska (PW Warszawa). W Łodzi wystąpią także medalistki sprzed roku w trójkach – Marta Grabowska (GUM Gdańsk) i Magdalena Jaszcz (AWF Kraków).

– Jako organizator musimy wykazywać się bezstronnością, jednak oczywiście wewnętrznie trzymamy kciuki za naszych zawodników i liczymy, że ponownie worek medali zostanie w Łodzi. Nasza trener Monika Boruch przygotowała kilka niespodzianek, także będzie się działo! – zapowiada Nadratowski.

W piątek w samo południe odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia AMP w aerobiku, a po niej zawodniczki i zawodnicy będą walczyć o awans do finałów. Decydujące rozstrzygnięcia zapadną w sobotę.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

tekst: Aleksandra Leszczyńska