Ważne ustalenia

W Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Głównego AZS. Poprzedziła je centralna narada szkoleniowa. Odbyły się także posiedzenia kilku rad.
W murach Uniwersytetu Warszawskiego - w budynku dawnej biblioteki członkowie ZG AZS obradowali nad najważniejszymi sprawami dotyczącymi AZS w najbliższych trzech miesiącach, które pozostały do XXVI Zjazdu AZS. Gospodarzem obrad był prof. Alojzy Nowak - Prorektor UW i prezes KU AZS UW, który przedstawił historię i osiągnięcia sportowe Uniwersytetu Warszawskiego. Zapowiedział również, że w tym roku nie przegra z AGH :)

Najważniejszą uchwałą zebrania było przesunięcie na 23 maja terminu zgłaszania kandydatów do władz na nową kadencję. Jednocześnie zatwierdzono informację o wykonaniu budżetu za rok 2015 oraz zatwierdzono budżet na rok 2016 (w kontekście nie podpisania jeszcze umów z MSiT właściwie należałoby to nazwać prowizorium budżetowe). Przedstawiono założenia startowe polskiej reprezentacji dotyczącej Akademickich Mistrzostw Świata i Akademickich Mistrzostw Europy. W sprawach różnych odbyła się szeroka dyskusja na temat zmian jakie muszą nastąpić w statucie AZS i całej strukturze w konsekwencji wprowadzenia nowelizacji ustawy o stowarzyszeniach.

Kolejne posiedzenie zaplanowano na 21 maja i będzie to ostatnie posiedzenie władz kadencji 2014-2016.

Posiedzenie Zarządu poprzedziła pierwsza w tym roku centralna narada szkoleniowa. Jak co roku było to spotkanie głównie dla osób zatrudnionych w poszczególnych jednostkach AZS, które na co dzień zajmują się rozliczaniem dotacji w ramach środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obradom przewodniczyli Wiceprezes ds. organizacyjnych ZG AZS kol. Tomasz Szponder oraz Sekretarz Generalny kol. Bartłomiej Korpak.

W pierwszym bloku poświęconym głównie informacji z bieżącej pracy biura zebrani zostali poinformowani o przygotowaniach do XXVI Zjazdu AZS oraz aktualnej sytuacji kampanii sprawozdawczo-wyborczej. Wiceprezes ds. UKF kol. Dariusz Piekut poinformował o sytuacji dot. rozstrzygnięcia konkursu na dofinansowanie działań w ramach środków MSiT, a także o zbliżającej się Akademii Liderów AZS - szkolenia dla młodych działaczy. Kierownik Dziełu Sportu Wyczynowego AZS ZG kol. Stanisław Petka przedstawił zagadnienia związane z podpisaniem umowy na dofinansowanie środków w ramach ACSS. Kol. Anna Giza jak zwykle przypomniała zagadnienia związane z system ewidencji członkowskiej oraz stanem rozliczeń składek członkowskich.
Kolejna część spotkania była poświęcona głównie rozliczeniom. Główna księgowa AZS kol. Agnieszka Śmierzyńska omówiła instrukcję rozliczania zadań w roku 2016 oraz wszelkie zagadnienia z tym związane. Następnie osoby odpowiedzialne za poszczególne rozliczenia (kol. Katarzyna Suchorzewska - program Młodość Pełna Pasji, kol. Stanisław Petka - ACSS, kol. Monika Banasik - środki MNiSW) przedstawiły swoje uwagi do rozliczeń z roku 2015, najczęstsze pojawiające się błędy oraz zalecenia na nowy rok w celu usprawnienia rozliczeń.

Ostatnia część spotkania poświęcona była kolejnym sprawom informacyjnym. Kol. Tomasz Szponder przedstawił stan organizacyjny AZS w oparciu o przesłane sprawozdania statystyczne KFT-11. Z przykrością stwierdził, iż wiele tych sprawozdań jest niepoprawnych lub wypełnionych niewłaściwie. Poprosił zebranych o uczulenie podległych jednostek w zakresie uzupełnienia braków. Przedstawiono założenia startowe polskiej reprezentacji dotyczącej Akademickich Mistrzostw Świata oraz sprawy organizacyjne Mistrzostw Polski AZS (kol. Oskar Rosa). W zakresie sportu powszechnego kol. Dariusz Sokołowski przedstawił stan zgłoszeń na Europejskie Igrzyska Studentów oraz zagadnienia związane z wymianą polsko-ukraińską. Kol. Monika Sobotka poinformowała zebranych o nowym projekcie pn.: "Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS" i działaniach AZS ZG w zakresie sportu osób niepełnosprawnych. W sprawach różnych odbyła się szeroka dyskusja na temat zmian jakie muszą nastąpić w statucie AZS i całej strukturze w konsekwencji wprowadzenia nowelizacji ustawy o stowarzyszeniach, do której wprowadzenie zrobił swoją prezentacją kol. Jakub Kosowski - przewodniczący Komisji Prawnej AZS.

Na akademii gościł kierownik Lwowskiego Obwodowego oddziału Komitetu ds. Fizycznej Edukacji i Sportu Ministerstwa Edukacji Ukrainy - Anatolij Ihnatowycz. Był on sygnatariuszem umowy o współpracy między lwowskim odpowiednikiem naszego stowarzyszenia i AZS, która nawiązuje do wieloletniej współpracy Polski i Ukrainy w zakresie sportu akademickiego.

Spotkanie nie byłoby możliwe bez dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu Młodość Pełna Pasji. Podziękowania za udostępnienie pomieszczeń pałacu Tyszkiewiczów-Potockich należą się Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Wydarzeniom towarzyszyły posiedzenia Rad ds. sportu, organizacyjnych, ekonomicznej i upowszechniania kultury fizycznej.

Źródło: własne (Marek Szlachta)