jeździectwo

ALK Warszawa najlepsza w AMP w jeździectwie w Radzionkowie

To były zawody, gdzie można było podziwiać nie tylko niesamowitych zawodników, ale także przepiękne konie. W Radzionkowie poznaliśmy medalistów Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie. Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej została Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Zawody organizowane przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach już po raz ósmy odbyły się w Radzionkowie. To właśnie tam znajduje się jeden z najlepszych ośrodków w Polsce, ze znakomitą bazą. Zawodnicy otrzymali więc świetne warunki do rywalizacji, a tylko od nich, jak również od ich koni zależało, które miejsce wywalczą na koniec zawodów.

Warto też wspomnieć, że AMP w jeździectwie zostały podzielone na kategorie profi oraz amator. Wszystko po to, by wyrównać szanse i każdy miał okazję do walki o medale. Zawodnicy w rywalizacji amator w półfinałach skoków mieli do pokonania przeszkody na wysokości 95 i 100 cm, a w finale rywalizacji na 105 cm. Z kolei profesjonaliści rywalizowali na 115, 120 i 125 cm. Oprócz tego, prowadzono klasyfikację w kombinacji.

Prawo startu w niedzielnych finałach w kategorii skoków otrzymali zawodnicy, którzy uzyskali osiem lub mniej (amatorzy) oraz cztery lub mniej (profi) punktów karnych. Ostatecznie akademickimi mistrzami Polski wśród amatorów zostali Katarzyna Janik na Tolenaro Silvanusie (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, ujeżdżenie) oraz Alicja Gabrysiak na Merlinie (Uniwersytet Łódzki, skoki), a wśród profesjonalistów Julia Rozesłańska na Tarze (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, ujeżdżenie) i Nadia Romaniecka na Lord Fein (Uniwersytet Gdański, skoki).

– Myślę, że wszystko przebiegło zgodnie z planem. Wszyscy są bardzo zadowoleni z frekwencji, ale też poziomu przejazdów. Wszyscy zwracali uwagę, że jest on bardzo wysoki, nawet w amatorach. Jeśli chodzi o ujeżdżenie, to obecność kilku dziewczyn z kadry narodowej też dodało poziomu, a tak często się to nie zdarza – podsumował Mateusz Cichoń, jeden z organizatorów zawodów.

Przejazdy zawodnikom mógł popsuć deszcz, ale organizatorzy zrobili wszystko, by stworzyć odpowiednie warunki do rywalizacji. – Przy zawodach otwartych pogoda potrafi spłatać figle, ale daliśmy radę. Udostępniliśmy halę do rozgrzewki, gdzie zawodnicy i konie nie musieli moknąć. Jestem bardzo zadowolony z organizacji, ale też ze strony sportowej. Nic nie mogę tym zawodom zarzucić – dodał Cichoń.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która na podium wyprzedziła Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Warszawski. Dodajmy, że w zawodach przyznano także nagrodę im. Heleny Bujwidówny, czyli pierwszej w Polsce kobiety-weterynarz, która propagowała jeździectwo. Otrzymała ją zwyciężczyni kombinacji, czyli Krystyna Pilkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie w Radzionkowie:
Klasyfikacja drużynowa:
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Uniwersytet Gdański
3. Uniwersytet Warszawski
Kombinacja:
1. Krystyna Pilkiewicz (Uniwersytet Warszawski, Fürst Szafran)
2. Monika Materlik (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Decybel First)
3. Zuzanna Kaczmarczyk (Politechnika Częstochowska, Soprano Hippica)
Ujeżdżenie amator:
1. Katarzyna Janik (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Tolenaro Silvanus)
2. Krystyna Pilkiewicz (Uniwersytet Warszawski, Fürst Szafran)
3. Klara Jędrzejczyk (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Chanel
Ujeżdżenie profi:
1. Julia Rozesłańska (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Tara)
2. Tatiana Bierieżnow (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Romantica)
3. Julia Rogowska (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Le Baton Rouge)
Skoki amator:
1. Alicja Gabrysiak (Uniwersytet Łódzki, Merlin)
2. Emilia Wiśniewska (Politechnika Śląska w Gliwicach, Poker)
3. Małgorzata Głuchowska (Politechnika Warszawska, Daylight)
Skoki profi:
1. Nadia Romaniecka (Uniwersytet Gdański, Lord Fein)
2. Kacper Mróz (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Fifty-Fifty van Boven de Wevels)
3. Julia Kramarz (Uniwersytet Wrocławski, L- Quick Jump)

Tekst: Maciej Nowocień, Biuro Prasowe AZS
Foto: Wiktoria Rożnowska